SKU
REF36PIXL
In stock
Only 1 left
Overview
36 Inch Built-In Bottom Freezer Refrigerator with FlexMode
Description
The internal configuration of the Bertazzoni 36" bottom mount refrigerator is designed for maximum flexibility. The storage capacity is 14 cubic feet of refrigerator volume and 3.7 cubic feet of FlexMode. The FlexMode Refrigerator-Freezer allow to switch bottom compartment between freezer and refrigerator with one touch. Interior LED lighting on top and sides provide optimized interior illumination on all levels with minimal energy consumption. Integrated water filter connected to water line ensures regular production of ice cubes of customizable size. Replacement water filters are available for purchase. Your choice of Professional or Master Series handles are available for this model which must be purchased separately. Doors are not reversible and must be specified right or left hand at time of purchase.
Features
  • Built-In Stainless Steel Door
  • Fingerprint Resistant Stainless Steel
  • 17.7 cu ft
  • Proprietary hinge allows true flush installation
  • Automatic ice and filtered water / selectable cube size
  • Digital interface controls temperature, humidity and ice
  • Dual variable speed compressors and dual evaporators
  • White Aluminum interior / LED Illumination
  • Available Handle Kits: Master, Professional sold separately
Dimensions & Capacity
      Width: 35.375"
      Height: 83.5"
      Depth: 25"